En İyi Yerel SEO Hizmetleri

Bölgenizdeki daha fazla insanın işletmenizi bulmasına yardımcı olan yerel SEO hizmetleriyle pazarın daha fazlasını yakalayın. Teknoloji destekli yerel SEO planlarımızla, yerel aramadan YG'nizi arttırn. Bugün yerel SEO hizmetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir teklif isteyin!

Image link

Mapsem Yerel SEO Hizmetleri Fiyatlandırması

Kaç konumu optimize etmek istiyorsunuz?

Lokasyon Başına
Teklif Alın Aylık

1 konum fiyatı

Yerel SEO Hizmetlerine Neler Dahildir?

Aşağıdaki maddeler, tam olarak yönetilen tüm yerel SEO hizmetlerine dahildir.

Her Konum İçin Dahil Olan Özellikler
Özel yerel SEO uzmanı
Sayfa İçi Yerel SEO
5 ürün veya hizmet için yerel anahtar kelime araştırması
Başlıklar ve meta açıklamalar (konum başına 5 anahtar kelime)
Yerel olarak optimize edilmiş terimlerle üç ayda bir makale paylaşımı
Google Benim İşletmem Profil kurulumu/optimizasyonu
Google İşletme Profili adres doğrulama
İş detayları ve açıklamasının eklenmesi
İşletme adı, logosu ve kapak resmi eklenmesi
Çalışma saatleri, telefon numarası, web sitesi, adres eklenmesi
İzlenen tüm profillerde incelemeler/sosyal etkileşimler için telefonunuza bildirimler gelmesi
Olumlu yorumlar web sitenize otomatik olarak eklenebilir
Özel Raporlama
Telefon çağrıları
Profilin görüntülenme sayısı
Yerel profillerden web sitesi ziyaretleri
Adres istekleri
Yerel sıralamaların aylık raporlanması
Google yerel sıralaması
Google organik sıralaması
Tüm konumlar için veriler içeren özet rapor

Yerel SEO, genel anlamda belirli bir coğrafi konum üzerinde yapılan aramalara odaklanan bir çalışmadır. Örneğin işyerinizin konumuna yakın yerler için yapılan aramalarda ön plana çıkmanıza yardımcı olur. Örneğin saat tamircisi anahtar kelimesi girildiği anda en yakın lokasyonunda bulunan saat tamircileri listelenir. Bu listeleme sayfasında ön sıraya çıkmak, daha fazla görünür olmak için yerel SEO çalışması yapılmalıdır. Konuya daha derin bir giriş yapmadan önce SEO kavramını net bir şekilde anlayalım.

SEO Ne Demek Açılımı?

SEO ne demek açılımı ne anlama geliyor önce bunu detaylandıralım SEO’nun açılımı Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization)’dur. Özellikle dijital pazarlama ile uğraşanlar, web sitesi ile daha fazla ön plana çıkmak, görünür olmak isteyenlerin çok aşina oldu bir terimdir. Çünkü dijital dünyada olmak için günümüz dijital trendlerini takip etmek ve gereklerini yerine getirmek önemlidir. SEO ise dijital dünyada var olmanın en önemli adımlarından bir tanesidir. SEO çalışması pek çok farklı şekilde yapılır. Site içi SEO, site dışı SEO, uluslararası SEO, teknik SEO gibi kavramlar SEO çalışmasında sıklıkla kendisine yer bulur. Bu kavramlardan bir tanesi de yerel SEO’dur. Yerel SEO da diğer tüm SEO bileşenleri gibi bir web sitesi için son derece önemlidir. Şimdi yerel SEO kavramını biraz daha açalım

Yerel SEO nedir?

Yerel SEO nedir, neden bu kadar önemlidir? Bu soruların cevaplarını açıklayalım. Yerel SEO, arama motorlarındaki coğrafi sonuçların iyileştirilmesi için yapılan çalışmalardır. Yani arama sonuçlarında önlerde çıkmak için mevcut lokasyonunuza uygun olarak sitenizin optimize edilmesidir. Pek çok küçük ve orta ölçekli işletme için yerel SEO önemlidir. Çünkü insanlar hizmet/ürün ararken genellikle kendisine en yakın yerlere bakma eğilimdedir. Bu sebeple bölgenizde öne çıkmak ve potansiyel size yakın müşterileriniz ile daha rahat bir iletişimde olmak adına yerel SEO çalışmasından faydalanmalısınız. Google gibi diğer pek çok arama motoru için yerel SEO çalışması yapabilirsiniz. Benim işletmem SEO yapısına uygun mu diye merak ediyorsanız bunun için yerel SEO ayarlarınızı kontrol etmeniz varsa eksikleri gidermeniz gerekiyor.

Lokal SEO Nasıl Yapılır?

Lokal SEO nasıl yapılır diye soracak olursak bunun için pek çok farklı uygulama söz konusu. O sebeple bu çalışmaları maddeler halinde sıralayalım

1) İşletme Kaydınızı Yapın

Yerel SEO çalışmasının ilk önceliği işletmenizin kaydını yapmaktır. İşletme kaydınızı gelişi güzel yapmamalısınız. Mutlaka SEO uyumlu içeriklerle kayıt işlemini oluşturmalısınız. Unutmayın bu çalışmaların her bir adımında anahtar kelimeler odağınız olmalıdır. İşletme kaydı yaparken kategorileri doğru ifade etmeyi, yerel telefonlarınızı eklemeyi, yüksek çözünürlükte fotoğraf yüklemeyi unutmamalısınız. Google My Business sayfasından işletmenizle ilgili tüm verileri girebilirsiniz.

2) Anahtar Kelime Analizi Yapın

Yerel SEO için anahtar kelimeler çok kritik bir noktadadır. Sektörünüze, hizmet ve ürününüze uygun doğru anahtar kelimeleri bulmak için mutlaka bir anahtar kelime planlayıcısından yardım almalısınız. Pek çok keyword aracı sizlere aramalara uygun olarak en ideal anahtar kelimeleri sergileyecektir. Bu anahtar kelimelere uygun içerik oluşturmanız deyim yerindeyse olmazsa olmazınızdır.

3) Dış Site Bağlantılınız Olsun

Başka sitelerden alacağınız linkler yerel SEO için oldukça faydalı olacaktır. Başka web sitelerin, blogların işletmenizden bahsetmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca işletme rehberleri gibi online rehberlere kaydınızı yaparsanız dış bağlantı linki vermiş olursunuz. Online rehberleri arama motorunuzdan aratarak rahatlıkla bulabilirsiniz.

4) Site İçi Optimizasyonunuzu İyileştirin

Site içi optimizasyonlar yerel SEO açısından önemlidir. İçeriklerinizin kaliteli, aramalara uygun düşecek şekilde üretildiğinden emin olun. Başlıklar, alt başlıklar, fotoğraf yerel SEO’ya uygun şekilde düzenlenmelidir. Bu çalışmaların hepsi site içi SEO konusuna girmektedir. Yahoo ve Bing lokal kayıtlarınızı da yapmayı unutmayın. Tıpkı Google’a firmanızı tanıttığınız gibi bu arama motorlarına da firmanızı SEO’ya uygun şekilde tanıtın. Adres, telefon, mail ve diğer tüm iletişim bilgilerini doğru şekilde girin.

5) Haritalara Kaydınızı Yapın

Firmanızın haritalarda görünmesini sağlamak yerel SEO adına önemlidir. İşletme konumunuzu içeren bir haritayı sitenizin açılış sayfasına ekleyin. Bunun için öncelikle Google Maps’e girerek adres bilgilerinizi doğru şekilde yapmalı, işletme konumunuzu işaretlemelisiniz. Sonra sizlere bir harita kodu iletilecek ve o kodu web sitenizde ilgili yere entegre ettiğinizde haritalarda işletmeniz gözükecektir.

6) Mobil Uyumluluk Testi Yapın

Bir web sitesi için en önemli konulardan bir tanesi mobil uyumluluktur. Bilindiği üzere günümüzde insanlar masaüstü ya da laptop gibi bilgisayarlar yerine cep telefonları ile siteleri dolaşıyorlar. Sitenizin mobilde nasıl gözüktüğü son derece önemli bir konudur. Sitenizi mobil uyumlu şekilde ayarlamak için online site çevirici yardımı ile ayarlama yapabilirsiniz. Bu sayede sitenizi mobile uyumlu hale getirebilirsiniz. Bunun için pek çok farklı uygulama bulunuyor. Daha profesyonel yaklaşımlar için ücretli uygulamalar da mevcut.

7) Robots.txt ve Site Haritası Dosyalarını Kontrol Edin

Site haritası, sitenizin arama motorlarında gözükmesi için önemlidir. Site haritaları sitenizin güncel olup olmadığını taramaya olanak tanır. Site haritasını doğru bir şekilde kullanırsanız hızlı bir şekilde indeks alabilirsiniz. Sitenizin Google botları tarafından bulunması çok önemlidir. Site haritası dosyalarınız arama motorlarının sitenizi daha rahat bulmasına olanak sağladığından bu konuya özellikle dikkat etmelisiniz.

Bir diğer konu da Robots.txt dosyasıdır. Bu dosya arama motoru robotlarının sitenize geldiğinde ilk görmek isteyecekleri dosyadır. Bu dosya kritik bir öneme sahiptir. Bu dosya sitede arama motorlarının görmesini istediği ya da istemediği alanları belirler. Robots.txt dosyasının doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bunun için ise Google Search Console hesabınızı kullanabilirsiniz.

8) Kullanıcı Geri Dönüşlerini Önemseyin

Yerel SEO’nuzun ne kadar başarılı olup olmadığını, hedefe ulaşıp ulaşmadığını en net müşteri yorumlarından anlayabilirsiniz. Kullanıcı yorumları sizlerin eksiklerini de dışarıdan size gösteren bir olgudur. Kullanıcılardan görüş almaktan kesinlikle çekinmemeniz gerekir. E-posta adresiniz, sosyal medya hesaplarınızdan sıklıkla görüş isteyin. Ayrıca gelen yorumları değerlendirerek iyileştirmeler yapın. Kullanıcı yorumlarını, memnuniyetlerine dair yorumları sitenizde de yayınlayabilirsiniz.

Google Haritalarda Çıkmak İçin Ne Yapılmalı?

Yerel SEO çalışmasında en sık sorulan sorulardan bir tanesi Google haritalarda işletmenin nasıl çıkabileceğidir. Google Maps SEO yararlarından faydalanmak için öncelikle Google Rehber’e kaydolmak gerekir. Google rehber sayfasını bularak firma bilgileri ile giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra ekranda adres, telefon ve diğer kurumsal bilgileri girebileceğiniz bir alan çıkacak. Bu alandaki tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurun. Google Rehber’e kayıt olduktan sonra ise bir süre beklemeniz gerekiyor. Duruma göre birkaç gün sonra ya da 1 haftaya kadar onay kodunuz firma mailinize gelecektir. E-postanızdaki onay kodunu girdikten sonra artık hesabınız Google Plus olacaktır. Onaylanan hesabınız bir süre sonra rehbere kayıt olmuş olarak çıkacaktır.

Bu adımları izleyerek yerel SEO yani lokal SEO ayarlamalarınızı yapabilirsiniz. Diğer tüm SEO çalışmalarıyla beraber entegre şekilde yapacağınız yerel SEO firmanıza çok büyük artılar kazandıracaktır. Bu noktada önemli olan kurumsal tüm bilgilerinizi eksiksiz ve SEO’ya uygun şekilde girmenizdir. Yerel SEO bölgesel anlamda hızla yükselişe geçmenizi destekleyecek en önemli adımlardan bir tanesidir. Eğer herhangi bir sorun yaşarsanız Yerel SEO hizmeti veren firmamızdan destek alabilirsiniz.