SEO çalışması günümüzde arama motorlarında ön plana çıkmak, daha çok ziyaretçi kazanmak için yapılan olmazsa olmaz bir çalışmadır. Açılımı Search Engine Optimization olan SEO günümüzde dijital pazarlama işiyle uğraşan herkesin bilmesi gereken bir konudur.

SEO, markasınızın dijital dünyada bilinirliğinin artmasını hedefleyenlerin uygulaması gereken çalışmalar bütünüdür. Türkçe karşılığı “Arama Motoru Optimizasyonu”dur. SEO adından da anlaşılacağı üzere belirli altyapı çalışmaları yapılarak sitelerin arama motorlarında üst sıralara çıkmaya yardımcı bir çalışmadır. SEO çalışması ile birlikte Google başta olmak üzere Yahoo, Bing gibi popüler arama motorlarında da ön plana çıkmak mümkün olur. SEO’da amaç web sitesi ziyaretçi sayısını artırmaktır. Sitedeki trafik ne kadar artarsa bu hem maddi anlamda kazanç hem de bilinirlik anlamında artılar getirecektir. Google SEO çalışması doğru adımları takip ederek yapıldığında istediğiniz sonuca ulaşmanız hiç zor olmayacaktır.

SEO Çalışması Neden Önemli?

seo çalışması

Geldiğimiz noktada markalar, firmalar ya da belirli bir mal, hizmet satan kurumlar dijital mecralarda da varlığını sürdürmek zorundadırlar. Klasik pazarlamanın yerini günümüzde dijital pazarlama dolayısıyla e-ticaret almış durumdadır. E-ticaret sayesinde insanlar hedef kitlelerinin ihtiyaçlarını daha iyi anlayabiliyorlar. Bununla beraber satış anlamında geri dönüşleri de çok daha hızlı alabiliyorlar. Bu noktada marka-tüketici buluşmasını sağlayacak en önemli unsur da arama motorlarındaki görünürlüktür.

Dijital alanda iş yapabilmek ve kitlelere daha rahat ulaşabilmek için mutlaka SEO çalışması yapılması gerekir. SEO çalışmasıyla ne gibi kazanımlar elde edebilirsiniz?

1) Öncelikle sitenizin organik trafiği artar. Daha çok ziyaretçi demek sizin aramalarda daha sık görünmeniz demek. Dolayısıyla yeni müşteri kazanma potansiyeliniz artar.

2) İster eski, köklü bir marka olsun ister yeni kurulmuş bir marka arama motorlarında isminizi duyurmak için SEO çalışmasına ihtiyacınız vardır. SEO çalışması firmanızın, ürünlerinizin ve hizmetlerinizin geniş kitlelere hızlı bir şekilde yayılabilmesi adına çok önemlidir.

3) SEO sayesinde yatırım getirisini çok daha net bir şekilde görebilir ve eksikleri kapatarak kârlı hale geçebilirsiniz.

4) Aynı pazarda bulunan rakiplerinizin önüne geçmek için SEO çalışması yapmanız gerekir. Özellikle e-ticaret alanının çok geniş bir pazar olduğu göz önüne alındığında rakiplerden sıyrılarak öne çıkmak son derece zordur. Bunu ancak doğru bir SEO çalışması ile yapabilirsiniz.

5) Potansiyel müşterilerinize güven duygusu sağlamak için sitenizin bilinirliğini artırmanız gerekir. Aramalarda ne kadar önde çıkarsanız ne kadar çok müşteri geri dönüşleri, olumlu yorumlar alırsanız bu siteniz için büyük bir artıdır. Ön sıralarda çıkmak, daha çok trafik almak, daha bilinir olmak müşterilerde her daim güven duygusu oluşturacaktır. Bunu da SEO çalışması ile gerçekleştirebilirsiniz.

SEO Çalışması Kapsamı Nedir?

seo çalışma kapsamları

Temel bir web sitesi SEO çalışması sitenin iyileştirilmesi için birtakım çalışmalar yapılmalıdır. Öncelikle bir arama motoruna, Search Console’a kaydolmak gerekir. Arkasından WordPress eklentilerini düzgün bir şekilde kurmak gerekecektir. Ardından site haritası oluşturulmalı ve Robots.txt dosyası düzenlenmelidir. Google Search Console kayıt ve kontrollerini sağladıktan sonra ise index süreçlerinizi profesyonel bir şekilde yönetmeniz gerekir. Bu anlamda profesyonel SEO çalışması yapılması isteniyorsa SEO konusunda uzman bir firmadan destek alınabilir.

SEO çalışması genel hatlarıyla aşağıdaki çalışmaları kapsar;

Anahtar Kelime Çalışması Nedir?

seo çalışması anahtar kelime araştırması

Anahtar kelimeler SEO çalışmasının en önemli parçalarından bir tanesidir. Anahtar kelime çalışması yaparak hedef kitlenizin sizi daha rahat bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Sektörünüze, yaptığınız işe uygun arama motorlarında en çok aranan kelimelerin çıkarılması ve bunlar üzerinden sitenizin düzenlenmesi gerekir. Anahtar kelime çalışması yaparken izlenecek bazı yollar vardır. Bunları sıralamak gerekirse:

1) Rakip araştırması yapın: Sektörde sizinle aynı işi yapan benzer firmaların ne gibi anahtar kelimeler kullandığını yardımcı tool yani web araçları ile öğrenmelisiniz.

2) En çok aranan ve sitenizi aramalarda ön plana çıkaracak anahtar kelimeleri seçin.

3) Kısa anahtar kelimelerin yanında uzun kuyruk anahtar kelime araştırması yaparak uygun uzun anahtar kelimelerden faydalanın.

4) Arama sorgularında kullanıcıların en çok hangi anahtar kelimelerle arama yaptığına odaklanın.

5) Anahtar kelime zorluklarını denetleyin. Analizle sizin en çok işinize yarayacak anahtar kelime ya da anahtar kelime gruplarını belirleyin.

Anahtar kelime çalışması site SEO çalışması için son derece kritik ve önemli bir çalışmadır. Bunun için gerekiyorsa mutlaka bir Google SEO danışmanlığı firmasından destek alın. Bu sayede hem işlerinizi hızlandırmış hem de potansiyel hataların önüne geçmiş olursunuz.

Site İçi SEO Çalışması

site içi seo çalışması

Site içi SEO çalışması yani On-Page SEO arama motoru optimizasyon çalışması içerisindeki en önemli başlıklardan bir tanesidir. Site içi SEO çalışması ile hem sitenizin kalitesini artırabilir hem de arama motorlarındaki konumunuzu iyileştirebilirsiniz. Site içi SEO çalışması için pek çok önemli konuya dikkat etmek gerekir. Örneğin SEO uyumlu title yani başlık kullanmak, meta açıklamalarının SEO’ya uygun yazılması gibi. SEO ayarlaması yapabileceğiniz pek çok alan bulunduğundan her alanı SEO kurallarına göre belirlemeli ve doldurmalısınız. Örneğin Heading düzenlemesi ve içerik geliştirmesi. Bununla beraber site içi SEO çalışmasında görsellerin de yine uygun kriterlere göre seçilmesi ve düzenlenmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Site içerisinde farklı kategori ve sayfalara linkleme yapılmalı, zayıf sayfalar tespit edilerek geliştirmeler yapılmalıdır. Web site SEO çalışması için her bir maddenin dikkatlice ve kurallara uygun şekilde yerine getirilmesi önemlidir. E ticaret sitesi SEO çalışması yaptırmak isterseniz bunu mutlaka SEO çalışması yapan firmalar arasında en donanımlı olanı belirleyerek yaptırmalısınız.

Dış SEO Çalışması

site dışı seo çalışması

Dış SEO çalışması tıpkı site içi SEO kadar önemlidir. Site içi olduğu kadar site dışı SEO çalışmasına da mutlaka gerekli özeni göstermelisiniz. Site dışı SEO çalışmasının bir diğer adı da Off-Page SEO çalışmasıdır. Bunu yapabilmek için mutlaka kaliteli geri bağlantılar oluşturmanız gerekir. Site dışı SEO için backlink çalışması önemli bir konudur. Güvenilir ve trafiği yüksek sitelerden sitenize giden bir link siteniz açısından son derece önemlidir. Backlink kaynakları oluştururken mutlaka zararlı bağlantıları kaldırmalısınız. Ayrıca dış SEO çalışmasında sosyal medyanın gücünden mutlaka faydalanın.

E Ticaret SEO Çalışması

e ticaret seo

E ticaret SEO çalışması sektör fark etmeksizin dijital alanda ticaret yapanlar için gereklidir. Eğer bir e-ticaret sitesi yönetiyorsanız mutlaka SEO çalışmasını bu doğrultuda yapmalısınız yada e ticaret seo danışmanlığı almalısınız. Pazardaki rakipleri inceleyerek ve analizler yaparak hedef kelimeler belirlenmelidir. Sitenizdeki kategorileri iyi bir şekilde biçimlendirin. Ürün sayfalarınızın hepsini SEO’ya uygun şekilde optimize edin. Ürün içerikleri, görselleri her şey SEO matematiğine uygun olmalıdır. Ayrıca site haritası oluşturmayı ve SEO uyumlu URL yapısı kullanmayı da ihmal etmeyin. User Generated Content (UGC) çalışmaları yapın ve meta etiketlerinizi optimize edin. Ayrıca kesinlikle e-ticaret sitenizin mobil uyumlu olmasına dikkat edin.

WordPress SEO Çalışması

wordpress seo

WordPress SEO çalışması, WordPress alt yapısı kullanan web siteler için yapılan çalışmalardır. Sitenin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi ve daha yukarılarda çıkması için yapılır. WordPress mevcut web sitenizi ve içeriklerinizi SEO’ya uygun hale getirmek için kullanabileceğiniz bir altyapıdır.

WordPress ayarlardan sitenizi SEO’ya uygun hale getirerek optimize edebilirsiniz. Bunun için elbette yine bilinçli adımlar atmak gerekecek. Örneğin SEO dostu bir tema seçmek, insanların rahat kavrayabileceği bir alan adı seçmek, SEO eklentilerini yönetmek gibi. Bununla beraber WordPress’e XML Site Haritaları eklemek de önemlidir. Kategori ve etiketleri doğru ve yerinde kullanmak, dahili bağlantıları aktif olarak kullanmak gibi detaylar da SEO açısından son derece önemlidir.

Trendyol SEO Çalışması

Trendyol SEO çalışması Trendyol e-ticaret platformundaki mağazalar adına arama motorları için optimizasyonu yapılan çalışmadır. Bilindiği gibi Trendyol hem Türkiye’de hem de dünyanın pek çok ülkesinde en popüler e-ticaret firmalarından bir tanesi. Siz de ürünlerinizi Trendyol’da sergilemek istiyorsanız mutlaka Trendyol kriterlerine uygun bir SEO çalışması yürütmeniz gerekir. Bunun için yapılacaklar içerisinde anahtar kelimelerden mağaza içi optimizasyonlara, teknik optimizasyondan ürün stoğuna kadar çok kapsamlıdır.

Sayfa içi optimizasyonlar, ilgili anahtar kelimeler, doğru açıklamalar, doğru görseller, doğru bağlantılar hepsi Trendyol SEO çalışması için geçerlidir. Web sitesi için SEO çalışması çerçevesinde alanında uzman bir firmadan Trendyol SEO hizmeti de alabilirsiniz.

Yerel SEO Çalışması

yerel seo çalışması

Yerel SEO çalışması mevcut coğrafi alandaki aranma düzeyleri ve rakip analizleri ile ilgilidir. Lokal SEO olarak da bilinen yerel SEO hizmeti mevcut coğrafi alanda hizmetlerinize ulaşmak isteyenleri hızlı bir şekilde yönlendirmeye yardımcı olur. Yerel SEO yapabilmek için işletmenin tüm bilgilerinin Google’a tanıtılması gerekir. İşyeri adı, adres, telefon, harita, çalışma saatleri gibi tüm detayları Google’a tanımlamanız gerekir. Sadece Google’da değil. Gerekli çalışmayı yaptığınız takdirde diğer arama motorlarında da aynı şekilde arayanların karşısına bilgileriniz çıkıyor.

Aylık SEO Çalışması

Aylık SEO çalışması, aylık olarak firmaya verilen SEO hizmetidir. Aylık SEO hizmet paketlerinin yanı sıra yıllık SEO hizmeti paketleri de vardır. Almak istediğiniz hizmet miktarına göre dilediğiniz site için SEO çalışması paketlerinden yararlanmanız mümkündür. SEO çalışması ücretleri, tercih edilecek aylık SEO çalışması ve yılık SEO çalışmasına göre değişiklik gösterecektir. SEO çalışması fiyatları alacağınız hizmeti türüne göre farklılık göstereceğinden bu konuda detaylı bilgiyi bizzat kurumdan almanızda fayda olacaktır. SEO çalışma fiyatları ve SEO hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için seo ajansı MAPSEM’i arayabilirsiniz.