SEO danışmanı nedir nasıl olunur günümüze özellikle e-ticaret işi ile uğraşan kişiler arasında yaygınlaşan bir sorudur. SEO danışmanlığı web üzerinden iş yapan markasını tanıtmak isteyen herkes için gereklidir. SEO danışmanlığı çok kapsamlı bir konudur. Bu sebeple SEO uzmanı olarak seçilecek kişinin alanında gerekli donanıma sahip olması beklenir. Ancak bu sayede sitelerin arama motorlarında görünürlük oranını artırmak ve organik kullanıcı çekmek mümkün olabilir. Günümüzde pek çok SEO danışmanlığı firması ve pek çok alanında uzman SEO bulunuyor. Bunlar arasından en doğru tercihi yaparak site sıralamalarında önlere çıkmak ve hedef kitleyi yakalamak mümkün olacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu SEO Danışmanı Ne Demek?

seo danışmanı
Arama motoru optimizasyonu (SEO) danışmanı ne demek sorusunun cevabını biraz daha açabiliriz. Arama motoru optimizasyonu web üzerinden yapılan aramalarda firmanızın, markanızın ve sitenizin üst sıralarda çıkmasına yardımcı olan çalışmadır. Bunun için ise web sitesinin arama motoru kriterlerine uygun bir şekilde yapılandırılması ve entegre edilmesi gerekir. Bunu da ancak SEO uzmanı gerekli altyapı çalışmalarını gerçekleştirerek yapacaktır. Seo danışmanı nedir dediğimizde temel olarak verilebilecek cevap budur. SEO uzmanı bir SEO ajansı ya da firmasına bağlı olarak çalışabildiği gibi freelance seo danışmanı olarak da çalışabilmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu SEO Danışmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) danışmanı ne iş yapar, hangi çalışmaları yürütür? Şimdi bu soruları yanıtlayalım. Öncelikle SEO uzmanı görevi siteye doğal yollarla yani organik trafik çekmekle yükümlüdür. SEO uzmanı bir web sitesini arama motorlarına entegre hale getirerek organik aranmaları ve dolayısıyla trafiği artıracak hamleleri geliştirir.

Bir SEO danışmanı arama motoru çalışma prensiplerine son derece hâkimdir. Google da dahil olmak üzere dünya üzerindeki tüm arama motorlarına uygun çalışmalar yürütür. Bir SEO uzmanı yenilikleri ve güncellemeleri sürekli takip eder. Dijital alanda yerinde durmayan dinamik bir yapı vardır. SEO danışmanı bu yapıya son derece aşinadır, olmak zorundadır. Eğer sitede kötü içerikler varsa ya da içerik eksiği varsa SEO uzmanı bunu belirler ve raporlar. Eksiklerin giderilmesi için plan yapar.

Bir SEO uzmanı arama motoru optimizasyonunda sosyal medyanın da gücünden faydalanır. Uygun anahtar kelimelerle içeriklerin üretilmesini sağlar. Yine doğru anahtar kelime analizi ile hem sosyal medya tarafından hem de blog tarafından içeriklerin geliştirilmesine katkı sağlar. Hem site içi linkler hem de site dışı backlink bağlantılarını kurar. Kategorilerin doğru ayarlandığından, görsel video gibi içeriklerin SEO yapısına uygun şekilde konumlandığından emin olur. URL yapısının, başlıkların, açıklamaların SEO’ya uygunluğunu kontrol eder ve gerekiyorsa düzenlemeler yapar.

SEO uzmanının çok komplike bir işi vardır. Sadece tek yerden beslenip tek yerden veri almaz. Birden fazla algoritmayı göz önünde bulundurarak işlemlerini gerçekleştirir. SEO uzmanı planladığı ve uyguladığı her bir işlemi raporlamakla yükümlüdür. Sitenin eksikleri, yarım eksikleri, tam olan kısımları ya da hiç olmayan kısımları denetleyerek düzenlenmesini sağlar. Site altyapısına doğrudan müdahale eden SEO uzmanı sitenin arama motorlarına en uygun hale gelmesini sağlar.

Nasıl SEO Danışmanı Olunur?

Nasıl seo danışmanı olunur sorusunun net bir cevabı yoktur. Çünkü ülkemizde henüz bununla ilgili bir okul ya da bölüm bulunmamaktadır. Ancak hem internet hem de yüz yüze eğitimlerde SEO konusunda bilgiler verilmektedir. Ayrıca SEO konusu üzerine yazılmış makaleler, videolar da son yıllarda oldukça fazla artmıştır. SEO uzmanı olmak isteyenler kendilerini eğiterek bu konuda uzmanlaşabilirler. SEO danışmanı olabilmek için ilk olarak SEO mantığını çok iyi bir şekilde anlamak gerekir. Eğer imkânı olan varsa bu konuda hakkında deneyimli kişilerden eğitim ya da destek alabilirler. Eğitimler sırasında kişi hem SEO tool yani araçlarını kullanmayı öğrenebilir hem de deneme yanılmayla sonuçları en iyi şekilde gözlemleyebilir.

SEO Danışmanı – SEO Uzmanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO danışmanı SEO uzmanı seçerken dikkat edilmesi gerekenler dediğimizde karşımıza bazı kriterler çıkmaktadır Her işin olduğu gibi SEO’nun da uzmanları vardır. SEO konusunda deneyimli değilseniz kendi başınıza bireysel çabalarınız sitenize faydadan çok zarar getirebilir. Bu nedenle siteniz için uygun, donanımlı bir SEO danışmanı ile çalışmanızda fayda olacaktır. Donanımlı bir SEO uzmanı nasıldır? Maddeler halinde açmak gerekirse:

  • Doğru analiz yapabilme kapasitesine sahip olmalı.
  • SEO araçlarını en iyi şekilde kullanabilmeli.
  • Belirli bir strateji ve takvimle çalışmalı.
  • Sektörde deneyimi olmalı.
  • Referanslar gösterebilmeli.
  • Çalışmayı bireysel yapabileceği gibi ekibiyle de yapabilir.
  • Çalışmanın süresini hesaplayıp ortaya bir plan koyabilmeli ve bu plana sadık kalabilmeli.
  • Çalışmada hangi teknikleri kullanacağını bilmeli.
  • Yapılacak analiz ile ne kadar süre sonra sonuç almaya başlanacağını söylemeli.

Yukarıda saydığımız özellikler bir SEO danışmanının olmazsa olmazlarıdır. Bu sebeple bir SEO danışmanı ile çalışmak istiyorsanız mutlaka bu konudaki yeterliliğinden ve donanımından emin olmalısınız. Aksi halde hem süreç uzayabilir hem de maddi anlamda kayıplar yaşayabilirsiniz.

SEO Danışmanlığı Hangi Hizmetleri Kapsar?

SEO danışmanlığı hangi hizmetleri kapsar:

1) Anahtar kelime araştırması ile optimizasyon.

2) Rakip analizi.

3) Teknik SEO optimizasyon.

4) İçerik stratejisi oluşturma.

5) Site içi SEO, site dışı SEO.

6) Link, backlink yapılandırması.

7) Web sitesi iyileştirme çalışmaları.

8) Mobil optimizasyon.

9) Aylık raporlama.

SEO danışmanlığı hizmeti kapsamında yukarıda saydığımız maddeler yer alır. Bunlar deneyimli bir SEO danışmanının en net yol haritasıdır.

Kurumsal SEO Danışmanı

Kurumsal SEO danışmanı, kurumsal siteler için arama motorlarına uygun optimizasyon yapar. Kurumsallaşmış bir firmanın web sitesindeki olası eksiklerin belirlenmesi için analizler yapar ve raporlar. Sonrasında ise SEO’ya uygun olarak bir çalışma planı düzenleyerek işlemleri uygular. Günümüzde profesyonel SEO danışmanı ile kurumsal SEO danışmanlığı yoğun şekilde talep görüyor. Bunun sebebi trendlerin ve müşteri beklentilerinin sürekli olarak değişmesi gösterilebilir.

SEO Optimizasyonu

SEO optimizasyonu günümüz SEO trendlerinde bir web sitesinin aranmalara uygun olarak optimize edilmesidir.

WordPress SEO

WordPress SEO, çalışma yapılacak olan sitenin altyapısının WordPress olduğu durumlarda yapılan bir SEO çalışmasıdır.

Site İçi SEO

Site içi SEO, web site içerisinde bulunan tüm içeriklerin arama motoru optimizasyonuna uygun hale getirilmesi işlemleridir.

Yerel SEO

Yerel SEO, belirli bir konum üzerinden yapılan SEO çalışmasıdır. Yerelleştirme çalışmalar içerisinde adres, telefon, harita gibi detaylara yer verilir.

Trendyol SEO

Trendyol SEO, günümüzün en popüler e-ticaret sitelerinden Trendyol’daki mağazalar ve ürünleri için yapılan çalışmaları kapsar. Trendyol’un kendi altyapısına uygun bir şekilde SEO planı düzenlenir.

Uluslararası SEO

Uluslararası SEO, diğer ülkelerdeki arama motorları sonuçları da göz önünde bulundurularak yapılan bir çalışmadır.

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu ister ticari olsun ister kişisel, bir sitenin arama motorlarında öne çıkması için yapılan çalışmaların tamamıdır.

Google SEO Danışmanı

Google SEO danışmanı, Google arama motorlarında markanızın, ürün ya da hizmetlerinizin üst sıralara çıkması için kapsamlı bir çalışma yürüten kişidir. Google SEO danışmanlığı sadece Google değil, Bing, Yahoo, Yandex gibi arama motorlarında da sitelerin öne çıkması için çalışmalar yapar ve sonuca ulaştırır.

Arama motorlarında bir web sitenin, ürün ya da içeriğin üst sıralarda çıkmasını sağlayacak stratejiler geliştirilmesidir.

SEO danışmanı çalışma süreci sitenin durumuna, rekabet ortamına ve yapılacak iyileştirme çalışmalarına göre farklılık gösterir. Minimum 6 aydan başlayan SEO çalışması daha uzun ve kapsamlı olabilir.