SEO uzmanı nedir ne iş yapar sorusuna açıklık getirmeden önce SEO nedir, günümüzde neden bu kadar önemlidir bunların altını çizmek gerekiyor. Bir firmanın, markanın Google ya da diğer arama motorlarında üst sıralara çıkması adına yapılan teknik işlemlere SEO denir. SEO uzmanı siteyi üst sıralarda konumlandırma adına çalışmalar, analizler ve raporlamalar yapan kişidir. SEO uzmanı organik trafiği artırmadan ve arama motorlarında sitenin üst sıralara çıkmasını sağlamaktan sorumludur.

SEO Uzmanı Kimdir?

seo uzmanı nedir

SEO uzmanı arama motorlarına uygun altyapıyı oluşturarak sitenin daha görünür hale gelmesine yardımcı olan kişidir. İster web sitesi olsun ister herhangi bir e-ticaret sitesi fark etmeksizin SEO çalışması yapılarak arama motorlarında görünür olmak mümkün olabilir. Ancak bunun için doğru işlemlerin yapılması gerekir.

SEO uzmanı hem Google algoritmasını hem de site altyapılarını çok iyi bilen kişidir. SEO danışmanlığı gerekli analizleri yaparak sitenin iyileştirilmesi adına yapılacak işlemleri raporlar. Çıkarılan raporlama sonucunda nasıl bir yol haritası izleneceği ortaya konur. En basit haliyle seouzmanı bir web sitesinin arama motorlarında önlerde çıkmasını sağlayan kişidir. Bu nedenle dijital alanda var olmak ve bu alanda bilinirliğini, artırmak için deneyimli bir SEO uzmanından destek alması gerekir.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

SEO uzmanı ne iş yapar sorusunu en temelden ele alalım. Günümüzde sektörü fark etmeksin dijital alanda hem pazarlama yapmak hem de bilinirliği arttırmak son derece önemli bir hale geldi. Çünkü artık geleneksel pazarlamadan dijital pazarlamaya bir geçiş söz konusu. Son 10 yıldır dijital pazarlama alanına giren firmaların sayısı gün geçtikçe artmıştır. Bunun sebebi ise hem çağa ayak uydurmak hem de çağın gerektirdiği dinamiklerle uygun hedef kitlesini yakalamaktır. Bunun için ise sadece bir web sitesine sahip olmak yetmez. Bununla beraber gereken tüm altyapı çalışmaların doğru bir şekilde tamamlanarak arama motorlarına uygun hale getirilmesi gerekir.

Dijital dünyada var olmak ve doğru kitleye ulaşmak için SEO yani arama motoru optimizasyonu dediğimiz çalışmayla yapmak mümkündür. Elbette bu konu uzmanlık isteyen bir konudur. SEO uzmanı da gerekli eğitimleri alarak bu konuda deneyim sahibi olmuş kişilerdir. Profesyonel SEO uzmanı Firmaların talepleri doğrultusunda SEO çalışmalarını yürüterek markayı, ürünü ya da hizmeti daha görünür hale getirmeye yardımcı olur. Belirli bir ücret karşılığında SEO hizmetleri sunan uzman, SEO çalışma planı yapar ve her bir adımı müşteriye yani firmaya raporlar. Çalışma süresi ise değişkenlik gösterir. Bunda hem web sitesinin mevcut durumu hem de yapılacak düzenlemelerin ne kadar olduğu önemli rol oynar.

SEO Uzmanı Neler Bilmeli?

seo danışmanı

SEO uzmanı neler bilmeli, nelere hâkim olmalı şimdi bunu biraz açalım. SEO uzmanı dijital pazarlama dinamiklerine son derece hâkim olmalıdır. Ayrıca rakip analizini en iyi şekilde yapabilmelidir. Bir web sitesinin organik trafiğinin nasıl olması gerektiğini, satış ve dönüşüm oranlarının nasıl artırılabileceğine dair donanımı olmalıdır. SEO uzmanı ne gibi yetkinlikleri olması gerektiğini maddeler şeklinde sıralamak gerekirse:

1) Rakip analizi yapabilmeli.

2) Anahtar kelime analizi yapabilmeli.

3) İçerik stratejisi oluşturabilmeli.

4) Güncel SEO trendlerini mutlaka takip etmeli.

5) Arama motorlarındaki güncel algoritmaları takip etmeli.

6) Veri analizi yapabilmeli ve bunları raporlayabilmeli.

7) Kullanıcı deneyimi iyileştirme, site hızı gibi terimlere hâkim olmalı.

8) SEO stratejilerini güncel SEO dinamiklerine göre ayarlayabilmeli.

9) Sitenin belirli dönem ya da dönemlerdeki performansını raporlayabilmeli.

10) Gerçek veriler sunarak bu veriler üzerinden stratejiler geliştirebilmeli.

11) Bağlantı oluşturma ve backlink hakkında bilgi sahibi olmalı, pratiğe dökebilmeli.

12) Site içi ve site dışı SEO optimizasyonunu doğru bir şekilde yapabilmeli.

13) Mobil uyumluluk ve optimizasyon ayarlarını rahatça yapabilmeli.

14) Sosyal medya platformlarına entegre bir şekilde çalışabilmeli, SEO’ya uyumlu hale getirebilmeli.

15) Ve elbette en önemlisi doğru anahtar kelimelerle özgün içeriklere odaklanmalı, kullanıcıların ilgisini çekebilecek içerikler sunabilmeli.

Görüldüğü üzere profesyonel SEO uzmanı ile çalıştığınızda aslında bu hizmetlerin hepsini almış oluyorsunuz. Doğru bir seouzmanı ile çalışmak site trafiğini artırmanın ve doğru kitlelere odaklanarak hedeflerinize daha rahat ulaşmanızı sağlar.

SEO Optimizasyonu

seo optimizasyonu

SEO optimizasyonu bir web sitesinin arama motorlarına uygun şekilde düzenlenerek trafiğinin artması hedefiyle yapılan çalışmadır.

WordPress SEO

WordPress SEO, altyapısı WordPress olan web sitelerinin arama motorlarındaki performansını artırmak için yapılan optimizasyon çalışmasıdır.

Site İçi SEO

Site içi SEO, bir web sitesinin içeriğindeki tüm başlık, açıklama, görsel, URL yapısı vb. gibi elemanların arama motorlarına uygun şekilde optimize edilmesidir.

Yerel SEO

Yerel SEO, mevcut coğrafi konumdaki aramalara uygun şekilde SEO optimizasyon çalışması yapılmasıdır. Haritalar, adresler, firma bilgileri gibi detaylar SEO’ya uygun şekilde düzenlenir.

Trendyol SEO

Trendyol SEO, Trendyol pazaryerinde markanın ürünlerinin öne çıkması adına yapılan SEO çalışmasıdır. Bu çalışmada Trendyol altyapısına ve kıstaslarına uygun bir SEO çalışması yapılır.

Uluslararası SEO

Uluslararası SEO, yerel SEO’nun aksine uluslararası hedef kitlesine uygun şekilde yapılan bir çalışmadır. Uluslararası SEO’da yapılan anahtar kelime, sayfa iç, sayfa dışı, dil çeviri gibi çalışmalar uluslararası SEO standartlarına uygun şekilde yürütülür.

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu yani SEO, bir web sitesinin arama motorlarından gelen trafiğinin kalitesini artırma adına yapılan çalışmalar bütünüdür. SEO’da amaç organik trafiğin artırılmasıdır.

SEO Uzmanı Görevleri

SEO uzmanı görevleri bir sitenin aramalarda daha öne çıkmasını sağlayacak olan uygulamaları kapsar. Bir SEO uzmanı, SEO hakkında temel bilgilere sahip olmalıdır. SEO uzmanı olmak bunları gerektirir. Seouzmanı ancak bu şekilde sağlıklı bir SEO çalışması yapabilir. Peki, bir SEO danışmanı hangi görevleri üstlenir?

1) Sitenin SEO analizini yaparak mevcut eksiklikleri çıkarır.

2) Site içi teknik SEO analizi yapar.

3) Sitenin altyapısını SEO mimarisine uygun şekilde yeniden düzenler.

4) Kırık link, resim, yazı gibi önemli kısımları denetler, eksik varsa giderir.

5) Kısa ve akılda kalıcı URL yapısı oluşturur, kontrollerini yapar.

6) Rakip analizi yaparak içeriklerin iyileştirilmesine yardımcı olur.

7) Sitenin genel görünüm, tasarımında SEO’ya uygunsuz bir durum varsa bunları raporlar, düzenlenmesi için çalışır.

8) Sitede gerekli güvenlik önlemlerinin olup olmadığını denetler.

9) Kullanıcı deneyimini artırmak için çalışmalar yapar.

10) Sitenin mobil uyumluluğunu SEO’ya göre ayarlar.

11) Aylık olarak SEO çalışmalarının hangi safhada olduğunu raporlar. (Performans Raporlama)

En İyi SEO Uzmanı

en iyi seo uzmanı

En iyi SEO uzmanı aslında yukarıda saydığımız SEO uzmanı görevlerini harfiyen yerine getirebilecek kapasitedeki kişilerdir. En iyi SEO uzmanı sizlere önceki çalışmalarından referans gösterebilecek, konuya hâkim, kendine güvenen ve bilgili kişilerdir. Bir seouzmanı ile çalışmak sizin ve siteniz için her daim artıdır. En iyi SEO uzmanı hangisi bunu belirlemek ve size en uygun olan uzmanı seçmek için ufak bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır. SEO konularına hâkim ve belirli bir çizelgeyle, programla size en iyi hizmeti sunmaya hazır profesyonel bir destek bulabilirsiniz.

Google SEO Uzmanı

google seo uzmanı

Google SEO uzmanı, Google arama motoru optimizasyonlarına ve yeni trendlere hâkim kişidir. Profesyonel SEO uzmanı sitenizi Google arama motorlarındaki aramalarda ön plana çıkacak şekilde geliştirir. Bilindiği gibi Google Yandex, Yahoo, Bing gibi arama motorlarına oranla çok daha fazla kullanılıyor. Google’da öne çıkmak dijital pazarlama yapan kişiler için çok önemli. Google seouzmanı yapacağı doğru SEO optimizasyon çalışması ile sadece Google’da değil diğer tüm arama motorlarında da öne çıkmanıza yardımcı olur.

Kurumsal SEO Uzmanı

Kurumsal SEO uzmanı, arama motoru optimizasyonu yaparken kurumsal rakip sitelerin analizini yapar. SEO uzmanı kurumsal bir web sitesindeki olası eksikleri belirler. Kurumsal bir web sitesinde geliştirmeler yapmak diğer kurumsal web site dinamiklerini de göz önünde bulundurmaktan geçer. Sektör, diğer kurumsal sitelerin durumu, site içi doğru yönlendirmeler, bağlantılar, içerikler hepsi kurumsal seouzmanı tarafından denetlenir. SEO danışmanı tüm verileri toplar, analiz yapar ve güncellemelerle ilgili rapor sunar. Kurumsal SEO danışmanlığı kurumsal web sitesinin tüm içeriğinden sorumlu olan kişidir.

WordPress SEO Uzmanı

WordPress SEO uzmanı, altyapısı WordPress olan sitelerin arama motoru optimizasyonundan sorumludur. Diğer adı CMS olan WordPress bugün dünyanın en çok kullandığı web site altyapılarından bir tanesidir. WordPress seo uzmanı, WordPress eklentilerini en iyi şekilde kullanarak sitenin daha hızlı ve aktif bir şekilde görünür olmasına yardımcı olur. Bir WordPress profesyonel SEO uzmanı, WordPress SEO tekniklerine hâkimdir. WordPress’te WooCommerce gibi e-ticaret açısından son derece önemli eklentileri kontrol eder. WordPress üzerinde anahtar kelime yerleştirme, kategori optimize etme, ürün yerleştirme, blog ekleme gibi tüm işlemleri SEO’ya uygun şekilde yapar.

Firmalar Neden Bir SEO Uzmanı ile Çalışmalı?

Firmalar neden bir SEO uzmanı ile çalışmalı sorusunun aslında pek çok cevabı bulunuyor. Günümüzde internet ve sosyal medya kullanımı 4,5 milyar insanı aşmış durumda. Özellikle dijital pazarlama sektöründe geçtiğimiz sene %70’e varan bir büyüme gerçekleşti. Bu noktada dijital dünyada SEO’nun ne denli önem kazandığını görmemek imkânsızdır. Sürekli kızışan rekabet ortamı, gelir-gider politikaları insanların bu pazarda öne çıkmalarını mecbur kılmıştır. Bir web sitesi adına yapılacak çalışma kişinin kendi kabiliyetleri ile sınırlıdır.

Dijital pazarda doğru analiz yapmak, doğru içerik oluşturmak ve doğru hedefe ulaşmak başlı başına profesyonel bir konudur. İşte tam da bu nedenle firmalar, ürün ya da hizmet sunan markalar SEO uzmanı danışmanlık hizmeti almalıdır. Doğru bir SEO çalışması ile organik kullanıcı sayısını artırmak mümkündür. Yapılacak analizler ile eksikleri ortadan kaldırmak, arama motorlarında üst sıralarda çıkmak SEO danışmanlığı sayesinde olabilir. Profesyonel SEO uzmanı dijital alanda var olmak isteyen her firma ya da marka için en etkili, profesyonel çalışmayı yapar. Hem bilinirlik hem de mali anlamda istenen hedeflere ulaşmak için bugün SEO hizmeti almak adeta olmazsa olmaz duruma gelmiştir.

SEO danışmanı sayesinde web siteniz arama motorlarındaki sonuçlarda üst sıralara çıkar ve daha çok organik trafik almanıza yardımcı olur.

SEO danışmanlığı yapabileceğiniz yanlış uygulamalar neticesinde sitenizin değerinin düşmesine engel olacak bir hizmettir. SEO danışmanlığı doğru bir strateji ile çok daha hızlı ve etkili sonuç almanıza yardımcı olur.

Doktorlar için seo çalışması özel olarak yapılmaktadır. Sağlık sektörüne uygun şekilde arama motoru optimizasyonları yapılarak üst sıralarda çıkmak mümkündür.

Seo ajansı ile çalışmak, doğru anahtar kelimelerle hedeflenen organik ziyareti arttırma, arama motorlarında üst sıralarda yer alma adına önemlidir. Bu sebeple SEO ajansı ile çalışmanın pek çok önemli artısı olduğunu belirtmek gerekir.