Doktorlar için SEO

Özellikle Arama Motoru Optimizasyonunun sektör tanımaksızın her alanda işe yaradığının fark edilmesi üzerine daha da öne çıkmıştır. Dijital pazarlama alanında var olmak isteyen, kendini, markasını, hizmetini insanlara ulaştırmak isteyen herkes için SEO önemli bir konu. Bu sebeple SEO’yu sadece belirli bir sektör ya da alanda var olan bir operasyon olarak düşünmemek gerekir. Lokantadan kunduraya, pastaneden çeyizlik eşyaya kadar sektör fark etmeksizin web sitesi olan herkes için SEO gerekli ve önemlidir. Sağlık alanı da bu kapsama girmekte olup şahsi doktor ya da özel klinikler için tasarlanan web siteleri için SEO çalışması yapılmaktadır.

Doktorlar İçin SEO Neden Önemli?

Kendi kliniğini işleten doktorlar insanlara kendilerini ve hizmetlerini dijital alanda tanıtmak ister. Günümüz dijital dünyasında hemen herkesin ürün ya da hizmeti internet üzerinden aradığı düşünüldüğünde bu durum son derece normaldir. Özellikle son yıllarda kendi işini yapan kişilerin butik işletmelerin dijital alanlarda çok daha aktif olduğunu görüyoruz. Bu durumda rekabet de elbette kaçınılmaz olabiliyor.
 
Doktorlar için SEO, doktorların web sitelerinin arama motorlarına göre düzenlenmesi işlemidir. Bu anlamda doktorlar için SEO hizmeti aslında kendisini tanıtabilmesi adına önemlidir. Doktorlar için SEO hizmetini alanında uzman bir SEO uzmanı ya da SEO ajansı yapmaktadır. Doğru yapılan Doktorlar için SEO çalışması ile doktorlar hem kendilerini hem de hizmetlerini insanlara daha hızlı tanıtabilmektedir. Bu sebeple dijital alanda doktorlar için SEO hizmeti alması günümüzde kaçınılmaz duruma gelmiştir.

Doktorlar için SEO Çalışması Nasıl Yapılıyor?

Doktorlar için SEO çalışması sektör bazlı yapılıyor. Diğer tüm firmalarda olduğu gibi sektörel anlamda bir rakip analizi, anahtar kelime analizi, içerik analizi yapılıyor ve bu doğrultuda çalışmalar yürütülüyor. Şayet mevzu bahis doktorun bir web sitesi var ise web sitesindeki eksiklikler tespit ediliyor ve ona göre bir yol haritası çıkarılıyor. Bu işlemlerin hepsi belirli bir sırayla yapılıyor. Sonrasında ise kişiye sitenin mevcut durumu ve yapılacak çalışmalar ile ne kadar bir sürede bu çalışmaların tamamlanacağı bilgisi veriliyor. Buna göre de bir fiyat çıkarılıyor.
 
Web sitesinin altyapısı SEO dostu mu, içerikleri SEO’ya uygun girilmiş mi, site haritası, dış bağlantılar yerinde mi hepsine tek tek bakılıyor. Bu kapsamlı bir çalışmadır ve bir SEO uzmanı tarafından yürütülmelidir. Alanında uzman bir SEO uzmanı doktorlar için SEO çalışmasını da kusursuz bir şekilde tamamlayacaktır.
 
Doktorlar için SEO çalışmasını uzun vadeli ama kârlı bir yatırım olarak görmek gerekir. Sitenin durumuna ve yapılacak çalışmaya göre süreç 3 ila 12 ay arasında devam edebilmektedir. Ancak minimumda 6 aylık bir ön çalışma kesin gibidir. Doktorlar için SEO çalışmaları içerisinde Google Ads yani reklam çalışmaları da bulunuyor. Bu gibi çalışmalar geniş kapsamlıdır ve anında sonuç almak imkânsızdır. Doğru anahtar kelimelerle doğru zamanda yapılacak eylemler ile zamana yayarak tam manasıyla başarılı olmak mümkün olacaktır. SEO danışmanı ile alacağınız bir SEO çalışmasında tüm bu detaylara önem verilecektir. Eğer doktorlar için SEO çalışmasını alanında uzman bir kişi ya da SEO ajansından alırsanız sitenizi en kısa zamanda doğru yerlerde görmeniz mümkün olabilir.

Doktorlar için Site İçi / Site Dışı SEO Çalışması

Doktorlar için SEO çalışmasında analizlerle doğru orantılı hem site içi hem de site dışı SEO çalışmaları yapılmalıdır. Site içi SEO çalışmasında site içerisindeki gördüğünüz tüm elemanlar ele alınır. Meta başlığı, açıklaması, ürün görseli, site içi linkler vb. her bir detay SEO’nun konusudur. Bununla beraber site dışı SEO dediğimiz blog, sosyal medya, tanıtım yazısı gibi bağlantılar da SEO çalışması adına son derece önemlidir. Doktorlar için SEO çalışmasında hem site içi SEO hem de site dışı SEO’nun doğru yöntemlerle ele alınması gerekir. Linklerin doğru verilmesi, içeriklerin doğru kelime aralığında doğru anahtar kelimelerle yazılması gibi unsurlara dikkat etmek gerekir. Site içi ve site dışı çalışmalar doktorlar için SEO konusunun kapsamındadır. Site içi ve site dışı SEO çalışmalarında Google reklamlar, sosyal medya reklamları gibi çalışmalardan da faydalanılır. Reklamlar için de belirli bir bütçe ayarlaması yapılmalıdır. Optimalde sizlere en iyi kazancı getirecek olan reklam çalışmaları yapılırsa istenilen noktaya gelmek zor olmayacaktır. Bütçe planlaması Doktorlar için SEO konusunun başka bir bileşenidir. Bu da yine SEO danışmanı ya da SEO ajansından alacağınız hizmet kapsamında sizlere detaylı bir şekilde aktarılacaktır.

SEO Eklentileri Neler?

Doktorlar için SEO çalışması yaparken pek çok SEO eklentisi ve araçlarından faydalanmak mümkündür. Web sitesine bağlı olarak altyapıya entegre edilebilecek pek çok eklenti bulunuyor. Bunlar hem anahtar kelime aramalarında hem de site içi SEO analizlerinde çok fazla işe yaramaktadır. Doktorlar için SEO çalışmasında doğru anahtar kelime kullanımı son derece önemlidir. Bunun için çok farklı araçlardan destek almak mümkündür. Ancak WordPress altyapılı siteler için bu çok daha kolaydır. Çünkü bu altyapılara uygun pek çok SEO aracı ücretli/ücretsiz olarak sunulmaktadır.
 
SEO araçlarından doğru bir şekilde faydalanıldığında arama motorlarında istenen sonuca ulaşmak mümkün olacaktır. Her sektöre göre belirli arama kelime ve kelime grupları vardır. Bunları da ancak anahtar kelime araçlarından tespit etmek mümkündür. SEO ajansı, gerekli sektör ve rakip araştırmaları yapacaktır. Sizler için en uygun anahtar kelimeleri çıkaracak ve sitenizde doğru şekilde dağılımını gerçekleştirecektir. Önemli olan doğru anahtar kelimeleri tespit edip doğru bağlantılar kurmaktır.

En Etkili SEO Araçları

Doktorlar için SEO çalışmasında kullanılacak SEO araçları sizlerin doğru ve güncel anahtar kelimeleri bulmasında yardımcı olur. Bunların bazıları ücretsiz olurken daha gelişmiş profesyonel araçlar belirli bir ücret talep etmektedir. En popüler SEO araçlarını şu şekilde sıralayabiliriz:
 
 • KWFinder
 • Ahrefs
 • SEMrush
 • Copyscape
 • Accuranker
 • Google Search Console
 • SEOQuake
 • Answer the Public
 • SpyFU
 
Bu SEO araçları günümüzde en sık kullanılan yardımcılardır. Bunların dışında bir de eklentiler vardır. SEO eklentilerini de şu şekilde sıralayabiliriz:
 
 • Yoast SEO
 • SEMRush
 • Frog Ahrefs
 • Screaming
 • All in One SEO Pack
 • SEO Squirrly
 • Google XML Sitemaps
 • WPtouch Mobile Plugin
 • Copyscape
 
Bu eklentiler de WordPress üzerinde kurup yönetebileceğiniz yardımcı araçlardır.

Doktorlar için SEO Fiyatları

Doktorlar için SEO fiyatları diğer tüm SEO çalışmalarında olduğu gibi projeye göre değişmektedir. Projenin değişkenliği ise sitenin mevcut durumu ve yapılacaklar listesidir. Ayrıca sitenin genel SEO durumu çalışmanın ne denli uzun ve kapsayıcı olacağını da ortaya koyacaktır. Bu da maliyete yansıyacaktır. Bu sebeple tam olarak bir rakam vermek mümkün olmayabiliyor. Sitenizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde belirleyip doğru bir planlama yaparak SEO ücretini belirlemek doğru olanıdır.
 
Bir SEO danışmanı ya da SEO ajansından hizmet almadan önce site üzerinde gerekli çalışmalar yapılacak ve ücret belirtilecektir. Çalışmanın nasıl yürütüleceği, neler yapılacağı, nasıl bir ekiple çalışılacağı, ne kadar zaman alacağı hepsi detaylı bir rapor olarak sizlere sunulacaktır. Bu kapsamda SEO ücreti konusunda da daha ayrıntılı bilgi almanız mümkün olacaktır. Diğer tüm sektörlerde olduğu gibi doktorlar için SEO da günümüzde önemli bir konudur. İster bireysel ister klinik olarak Google ve benzeri arama motorlarında önde çıkmak için SEO hizmeti almanız şarttır. Doktorlar için SEO hizmeti kapsamı ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.